List otwarty – do Pana Janusza Palikota, (Refleksja nad państwem i stanem sceny politycznej w Polsce, pytania i próby odpowiedzi. Zjawisko ugrupowań typu Samoobrona, Ruch Wsparcia Palikota!)

List otwarty – do Pana Janusza Palikota, (Refleksja nad państwem i stanem sceny politycznej w Polsce, pytania i próby odpowiedzi. Zjawisko “ugrupowań” typu Samoobrona, Ruch Wsparcia Palikota!) Witam Kiedy widzę […]

List otwarty – do Pana Janusza Palikota, (Refleksja nad państwem i stanem sceny politycznej w Polsce, pytania i próby odpowiedzi. Zjawisko “ugrupowań” typu Samoobrona, Ruch Wsparcia Palikota!)

Witam

Kiedy widzę negatywne zjawiska na scenie politycznej w Polsce to mnie „krew zalewa”, nie potrafię koło tego przejść obojętnie, to jest silniejsze ode-mnie, muszę jakoś zareagować, zrobić co w mojej mocy aby w jakimkolwiek stopniu wpłynąć na te zjawiska. Czasami chciałbym chodź porozmawiać na temat sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce z osobą której leży na sercu dobro kraju, rozwój cywilizacyjny polski, postęp, poziom życia, posunięcia zmierzające do dobrobytu, do wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Polski w Europie.

Ruch Palikota odczytał w jakimś stopniu bardzo trafnie odczucia i potrzeby społeczne  w Polsce.  Założyciel ruchu dla dobra przyszłego ugrupowania politycznego powinien odejść od retoryki przesiąkniętej demagogią i populizmem.

Ruch Wsparcia Palikota szczęśliwie pojawił się w czasie kiedy niezadowolona cześć społeczeństwa z rządów obecnego gabinetu, zawiedziona niezrealizowanymi obietnicami wyborczymi(reformy strukturalne, reforma fiskalna państwa it.), przelała swoją frustracje na Ruch Palikota, -oddając mu swoje glosy w wyborach do parlamentu. Nie miało to znamiona poparcia dla ugrupowania Palikota, raczej przede-wszystkim była to konsekwencja braku innej możliwości, ponieważ scena polityczna w Polsce jest taka a nie inna i nie pozostawia dużego wyboru, – nie ma poważnej alternatywy aktualnie od PO. Nie istnieje tak naprawdę druga tak stabilna, ułożona, tak profesjonalnie nastawiona do polityki partia polityczna w Polsce. Polacy ponownie wybrali w większości polityków PO na zasadzie “mniejszego zła”, bo można wiele zarzucić temu ugrupowaniu ale i tak jest najlepszą opcją na sprawianiu rządów  w Polsce w kontekście naszej sceny politycznej. Partia “poważna”, stabilna, racjonalna, zdyscyplinowana, potrafiąca w jakimś stopniu trafnie odczytać potrzeby społeczne, mająca dobre zaplecze polityczne jak na nasze realia.

W głębokim błędzie jest ochrzczony przez media człowiekiem Palikota od wizerunku – Pan Tymochowicz oceniając tak arogancko i negatywnie polskie społeczeństwo. Jego współpraca z Samoobroną nie daje mu delikatnie ujmując dobrego świadectwa. Samoobrona oparta na demagogii i owczym pędzie po władze, przeniknięta skandalami, zjawiskami korupcyjnymi, tajemniczymi powiązaniami, szybko znikła ze sceny politycznej, trafnie oceniona przez jak to Pan Tymochowicz ujął „społeczeństwo debilne”. Czas kreowania i lansowania poprzez posunięcia kontrowersyjne (przyniesienie głowy świni, plastikowego penisa do TV, itp.) się skończył. Teraz aby ruch został poważnie potraktowany przez opinie publiczną, aby stał się liczącym ugrupowaniem politycznym  a nie marginalnym, chwilowym i nic nie znaczącym wybrykiem wyborców, powinien zacząć zmieniać retorykę, formy wypowiedzi, postulaty. Szef ruchu zamiast wywlekać świeżo po wyborach kwestie tak naprawdę marginalne dla polskiego społeczeństwa jak np. in-vitro, racjonalny i demoralizujący postulat zalegalizowania tzw. miękkich narkotyków,  czy równoprawność orientacji seksualnych., powinien skupiać się na nie cierpiących zwłoki reformach strukturalnych i koncepcjach obniżenia deficytu państwa. Polskie społeczeństwo chodź otwarte na rozwój cywilizacyjny w kwestiach obyczajowości, chodź tolerancyjne, w zdecydowanej większości nie jest gotowe i nigdy nie będzie na „popadanie w zachwyt” i ekscytowanie się prawami mniejszościowych orientacji seksualnych. Zawsze polskie społeczeństwo pozostanie wierne europejskiemu dziedzictwu obyczajowemu i kulturowemu, które zakodowane jest głęboko w świadomości, zawsze Polacy będą wierni prawom natury( i naturalnym w nim zjawiskom, czy u zwierząt czy u homo sapiens). Próba wymachiwania postulatami z tej dziedziny życia, oraz nachalne i krzykliwe wypowiedzi w tej materii w mediach, mogą tylko spowodować proces odsuwania Ruchu Palikota na dalszy plan , co skutkować może zniknięciem z życia społecznego.

Zwroty chodź naciągane  i budzące politowanie jak: – „maż stanu”, jak „rząd ekspertów”,(aktualnie nie jest łatwo znaleźć kompetentnych polityków a co dopiero rząd ekspertów) zdecydowanie bardziej trafiają w potencjalny przyszły elektorat, zdecydowanie bardziej są odbierane pozytywnie przez społeczeństwo. Chodź ogromna większość społeczeństwa śledząc realia jakie maja miejsce na scenie politycznej, wie że to są tylko czcze życzenia, mimo wszystko doceni głoszenie takich haseł, choćby dla odpowiedniej atmosfery w parlamencie, aby w tym duchu (chodź na pozór) rozgrywały się mechanizmy legislacyjne w sejmie.

Platforma bombardowana hasłami: – niezbędnych reform strukturalnych w Polsce, zniwelowania deficytu długu publicznego do 3% PKB, będzie czuła większą presje aby zrealizować tak bardzo potrzebne dla rozwoju i rozkwitu naszego kraju reformy.

Afiszowanie się w mediach transseksualistką Anną Grodzką, byłym księdzem i redaktorem naczelnym antyklerykalnego tygodnika “Fakty i Mity” Romanem Kotlińskim, czy powiązania z  redaktorem Nie, o delikatnie ujmując kontrowersyjnych  i szokujących poglądach, nie przysporzy ruchowi Palikota zwolenników a wręcz przeciwnie sprawi ze zniknie ze sceny politycznej w tak samo spektakularny sposób jak na niej się pojawił.

Kontrowersyjne wypowiedzi mogą tylko wywołać wśród opinii społecznej prześmiewcze komentarze i proces marginalizacji, który już powoli następuje (można przeczytać w prasie zwroty określające lidera ruchu mianem: “producenta wódki” oraz “utalentowanym prowokatorem”.

Aby społeczeństwo polskie traktowało z uznaniem Ruch Palikota, by zdecydowało się z większą uwaga śledzić posunięcia tego ugrupowania, aby ruch stał się liczącą partia w parlamencie, musi zająć się sprawami które rzutują bezpośrednio i pośrednio na egzystencje każdego mieszkańca naszego kraju.

 

Polska aktualnie stoi przez wielkim wyzwaniem jaka jest europejska polityka klimatyczna, która może doprowadzić do znaczących wzrostów  cen prądu w Polsce, jeżeli nie podejmie się odpowiednich kroków (modernizacja potencjału energetycznego, inwestycje w zieloną energie).  W przypadku zaniechania stosownych posunięć ceny prądu  wg  ekspertów mogą skoczyć nawet o 40% a to będzie miało niebagatelne odbicie na poziom życia Polaków, na koszty działalności gospodarczej (co spowoduje zmniejszenie się atrakcyjności RP pod kątem inwestycji gospodarczych).

Z spraw największej wagi dla Polski, które zadecydują czy Polska będzie krajem dobrobytu, bumu gospodarczego, czy stanie się potęgą gospodarczą liczącą się na arenie międzynarodowej,  czy tylko krajem popadającym w regres, popadającym w coraz większy kryzys gospodarczy, krajem w którym nie ma perspektyw na rozwój osobisty wybitnych jednostek, krajem  tłamszonym przez rozdmuchane ulgi podatkowe, krajem tłamszonym przez pustoszące budżet państwa przywileje niektórych grup zawodowych(jak górnicy, nauczyciele, mundurowi, rolnicy), przez niesprawiedliwe społecznie systemy emerytalne – uprzywilejowanych grup.

Istnieje groźba, że jeżeli nie uda się ustabilizować relacji długu do PKB, a potem doprowadzić do jej obniżki, może to spowodować obniżenie ratingu Polski, może spowodować osłabienie złotego, może spowodować ucieczkę inwestorów z rynku kapitałowego, może spowodować obniżenie „wartości” obligacji państwowych, obniżenie wiarygodności kredytowej itd, –  to wszystko spowoduje regres, zwiększenie bezrobocia, narastający dług Polski, droższą obsługę długu, zwiększający się deficyt, odczujemy to wszyscy od szarego zjadacza chleba z najniższym możliwym dochodem po multimiliardera.

Kolosalne znaczenie dla Polski ma: -jak będzie wyglądał proces decyzyjny i kto będzie decydował o mechanizmach prawnych związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Gaz łupkowy może sprawić, że Polska uniezależni się od dostaw tego surowca ze wschodu, mało tego, może z powodzeniem czerpać znaczące profity z opłat za wydobycie, może mieć ogromne wpływy do budżetu ze sprzedaży tego surowca za pomocą systemu rurociągów naziemnych jak i budowanemu gaz-portowi.

 

Ruch Palikota by zdobyć szersze poparcie społeczne, by zdobyć uznanie mass-medii powinien starać się wszelkimi możliwymi sposobami nie dopuścić do opóźniania trudnych decyzji, których kraj potrzebuje. “To jest gotowa recepta na wygranie następnych wyborów” niemała część naszego społeczeństwa jest wykształcona i myśląca racjonalnie i praktycznie, świadoma zależności i mechanizmów ekonomicznych makro i mikro, które wpływają na każdego z nas.

Nie można pozwolić aby koalicja PO-PSL poszła po najniższej lini oporu i skupiło się na kontynuacji swojej polityki z poprzedniej kadencji, bo doprowadzi to do stagnacji gospodarki i odbije się na poziomu życia całego społeczeństwa. PO jak uczy nas historia sięga po najprostsze i najmniej bolesne rozwiązania: – jak np.  podniesienie opodatkowania(VAT).

Kwestia uporządkowania finansów publicznych stała się nie tylko wewnętrzną sprawą Polski. Od tego co rząd zrobi w tej kwestii, zależeć będzie pozycja Polski w Unii.

I tu Ruch Palikota stoi przed wielką szansą, jaka jest stworzenie w oczach społeczeństwa wizerunku ugrupowania bardziej profesjonalnego ( z która musi liczyć się PO) – od żenującego stworu na kształt anachronicznej i ksenofobicznej przybudówki despotycznego wodza jakim jest PiS.

To co pozytywnie zinterpretowało polskie społeczeństwo, które już teraz odbierane jest przez media europejskie za najbardziej dojrzale demokratycznie i racjonalne wśród państw europy środkowowschodniej, – to fakt że Platforma, idąc do wyborów, nie składała obietnic, które mogłyby zrujnować budżet. Tym tropem powinna iść każda partia która chce się liczyć na polskiej scenie politycznej. PO dostała od społeczeństwa wymarzony układ sił w parlamencie do przeprowadzenia niezbędnych reform– sprawdzona koalicja, sprzyjający prezydent, a kolejne wybory (do parlamentu europejskiego) dopiero za trzy lata.

Wystarczy prześledzić artykuły w prasie, znajdziemy tam trafne w pełni wyczerpujące recepty na rozwój  i rozkwit gospodarczy Polski. Wystarczy śledzić wypowiedzi liderów opinii publicznej, ludzi którym leży na sercu dobro Polski.

W mass-mediach opisywane są szeroko niezbędne reformy dziedzin życia społecznego i gospodarczego, które zaniedbywane przez kolejne ekipy rządzące mogą zaważyć na rozwoju gospodarczym Polski.

Finanse publiczne

Nie-należy doprowadzać do nadmiernego deficyt finansów publicznych oraz długu w relacji do PKB. Niezbędne są takie posunięcia jak: ograniczanie wydatków sztywnych, wzmocnienie reguły wydatkowej. Przyszedł czas aby w końcu zmienić formułę konstruowania budżetu, który powinien się stać zadaniowy. Dzięki temu finansowalibyśmy konkretne działania.

Reforma szkolnictwa

Należy zmienić formę finansowania kształcenia. Niezmiernie ważne jest aby dostosować kształcenie do potrzeb rynku. Państwo powinno dotować te kierunki, które przyczyniają się do naszego rozwoju cywilizacyjnego. Dziś system edukacyjny w Polsce  produkuje rzesze bezrobotnych. Reforma szkolnictwa na poziomie zawodowym powinna być jednym z priorytetów,  aby na rynek pracy było wypuszczanych ze szkól jak najwięcej robotników wykwalifikowanych, a nie jak teraz większość młodzieży kończy licea ogólnokształcące itp., które w sumie produkują nic nie umiejących absolwentów z maturą. Niezmiernie ważną  reformą edukacyjną jest likwidacja Karty nauczyciela, co  pozwoli promować najlepszych, wraz z tym powinno iść w parze odpowiednie wynagrodzenie. Dzięki anachronicznej karcie nauczyciele rodem z PRL, niekompetentni i zbyteczni nauczyciele są wręcz nie zwalnialni. Rożnego rodzaju profity, dodatki „są doprowadzone do absurdu” i patologii, efektywna ilość przepracowanych godzin lekcyjnych  nauczyciela a w Polsce należy do najniższych na świecie! System motywacyjny promuje bezwład zawodowy i zniechęca do podejmowania jakichkolwiek kroków innowacyjnych (reformatorskich). Aktualnie każdy nauczyciel nie zależnie od umiejętności i kompetencji po 10 latach przechodzi na najwyższy szczebel kariery. Należy wprowadzić motywacyjny system wynagradzania nauczycieli.

 

Usprawnienie i oszczędności w administracji

Wskazane jest zmuszenie urzędników do usuwania barier i upraszczania procedur. Należy usprawnić przepływy finansów publicznych (aktualnie na funkcjonowanie administracji centralnej i samorządowej idzie 20 mld zł). Koszty utrzymania urzędników mogłyby być co najmniej o jedną trzecią niższe, gdyby rząd zdecydował się na wdrożenie spójnego systemu informatycznego.

Aktywizacja ludzi w wieku produkcyjnym – Bezwzględnie istnieje potrzeba by w Polsce zwiększyć liczbę pracujących podatników (wskaźnik aktywności zawodowej w Polsce wynosi około 55 proc.).  Jak by wskaźnik wynosił tak jak w starych krajach UE około 65, to dodatkowe przychody do budżetu wyniosłyby ponad 52 mld zł., Dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych byłyby o wiele niższe.

Reforma emerytalna

Pilna potrzeba likwidacji wszelkich przywilejów dla uprzywilejowanych grup zawodowych (służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, rolników, górników, nauczycieli).

Na różne przywileje emerytalne państwo wydało w poprzednim roku ok. 25 mld zł (oczywiście decydenci u steru władzy wydają nie swoje pieniądze bez zastanowienia się, że na to pracowało miliony Polaków – aby wąskie grupy społeczne mogły opływać w przywilejach). Do świadczeń około 500 tys. emerytowanych górników, żołnierzy, policjantów, pracowników więziennictwa, sędziów oraz prokuratorów budżet państwa dopłacił ok. 12 mld zł. Te pieniądze mogły być spożytkowane na rozwój gospodarczy kraju, na daniu równych szans na rozwój i wzbogacenia się każdemu Polakowi (np. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy). Należy rozpocząć porządkowanie systemu rentowego.

Zmiany w KRUS

Grupa mająca  wysokie dochody z rolnictwa powinna zostać objęte podatkiem PIT oraz składkami ubezpieczeniowymi według stawek ZUS. Powinno się wprowadzić obowiązek płacenia składki zdrowotnej przez rolników. Co roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potrzebuje prawie 16 mld zł dotacji z budżetu. Lwia cześć społeczeństwa musi pracować na to aby uprzywilejowane grupy zawodowe mogły opływać w ulgach, profitach, przywilejach. Co nie jest niewątpliwie sprawiedliwie społecznie i tylko prowadzi do patologii i wypaczenia społecznego, rodzi bunt reszty społeczeństwa, poczucie niesprawiedliwości.

Zmiany systemu opieki zdrowotnej

Nie cierpiąca zwłoki jest naprawa nieudolnego systemu opieki zdrowotnej. Należy umożliwić obywatelom przenoszenie się do prywatnych ubezpieczycieli wraz z choćby symboliczną częścią swojej obowiązkowej składki, wprowadzenie rejestru usług medycznych z indywidualnym informatycznym kontem każdego ubezpieczonego. W ochronie zdrowia obligatoryjne jest wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń medycznych.

Ograniczenie biurokracji

Antidotum na to, może być wdrożenie e-administracji. Istnieje potrzeba  przejrzenia, i uproszenia prawa(aby były bardziej czytelne i zrozumiale dla przedsiębiorców) oraz  zlikwidowania część przepisów, które są kosztowne z punktu widzenia biznesu, a nie przynoszą ani budżetowi, ani firmom żadnej korzyści.

Również bardzo istotna kwestia dla rozwoju gospodarczego naszego kraju jest gruntowna zmiana polityki fiskalnej: Wartym do rozpatrzenia pomysłem (raczej) jest zmiana opodatkowania przedsiębiorców, przykładowo zastąpić podatek dochodowy wysokim podatkiem od przychodów. Efektem będzie uproszenie rozliczania się z podatku oraz racjonalizacja wydawania – przedsiębiorcy nie będą się już więcej skupiać na tym, by odpisywać koszty i unikać w ten sposób płacenia podatków, tylko zarobione pieniądze będą inwestować. Przyczyni się to również do zmniejszenia  kosztów poboru.

Wszyscy Polacy czekają na usprawnienie funkcjonowania instytucji państwowych. Konieczne jest również znaczące uproszczenie procesów inwestycyjnych. Przede wszystkim oczekiwane jest m.in. wzmocnienie bodźców dla samorządów do przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego, uproszczenie procedur uzyskiwania pozwoleń na budowę i stopniowe wprowadzanie podatku od wartości nieruchomości, które powinny zwiększyć podaż na tym rynku. Powinno zostać usprawnione działanie wymiaru sprawiedliwości. (obecnie często zdążają się przypadki, że na prawomocny wyrok czeka się 800 dni).

Bardzo istotną kwestią nieulegającą wątpliwości jest ciągła poprawa stanu infrastruktury, drogowej, lotniczej i kolejowej. (Postawa aktualnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka wymaga napiętnowania i podawana powinna być jako przykład nieudolności, braku kompetencji, zaangażowania, – człowieka z grona ekipy rządzącej państwem, działania tego ministerstwa kładą wielki cień na wizerunek PO i podkopują jej autorytet).

P.S.

Ja jako “potencjalny zwolennik Pana ugrupowania”, pytam – czym Pan się kieruje budując ugrupowanie polityczne, chcące zaistnieć na scenie politycznej RP. Chciałbym uzyskać treściwą odpowiedz, pozbawioną sloganów i wyświechtanych frazesów.

Chciałbym uzyskać odpowiedz na pytanie – co Pana motywuje i mobilizuje do podjęcia niezbędnych działań w związku z startem Pana w wyborach powszechnych do parlamentu?  Oczywiście rozumiem kwestie ambicjonalne, aspiracje, perspektywa kariery politycznej, ale co oprócz tego? Oczywiście rozumiem, że Pan utożsamia się z programem Pana stronnictwa, z odczuciami i celami kierownictwa ugrupowania, ale co Pan chce wnieść na scenę polityczną w Polsce od siebie? Chodzi o to jakie ma Pan cele osobiste ( jako wolna jednostka, nie skrępowana zależnościami partyjnymi w wewnętrznej strukturze ugrupowania politycznego) w związku z rzeczywistością w kraju? Chce Pan inicjować działania, chce Pan wnosić postulaty, wdrążać koncepcje, słuchać opinii publicznej, wspierać inicjatywy obywatelskie (choćby obywatelskie projekty ustaw), chce Pan utożsamiać się z liderami głosu mass-medii?

Jest kilku wybitnych dziennikarzy gospodarczych, którzy poruszają istotne kwestie gospodarcze i polityczne naszego kraju, wykładają gotowe recepty na zmiany negatywnych zjawisk, określają krok po kroku jak wprowadzać w życie niezbędne zmiany w danych dziedzinach życia publicznego, są tubą społeczną, i inicjują ruchy społeczne. Nie uważa Pan, że każde ugrupowanie społeczne, które chce być postrzegane jako liczące się na scenie politycznej powinno  wsłuchiwać się w ten głos liderów opinii publicznej?

Dzięki temu taka partia zdobędzie uznanie i poparcie w swoich dążeniach i celach programowych, bo będzie to jednoznaczne z głosem opinii publicznej. Nietrudno się domyślić jak będzie to rzutowało na notowania danego ugrupowania i na poparcie społeczne a szczególnie na poparcie tak zwanej czwartej władzy.

Ja jakbym się starał zaistnieć na scenie politycznej, to oprócz ambicji do realizacji kariery  i aspiracji osobistych (co samo w  sobie jest naturalne i nie koliduje z celami ideologicznymi ale powinno iść w parze z racją stanu i wyższymi celami ogólnospołecznymi, – bo przecież da się to połączyć – interes osobisty z dobrem ogółu, uważam że powinno się wychodzić z założenia, iż jeżeli dostaje od państwa wysoki status społeczny, pozycje itd. będąc np. posłem to powinienem również coś dąć od siebie dla szeroko rozumianego państwa i społeczeństwa), chciałbym zmienić otaczającą rzeczywistość która mnie okala, chciałbym zmienić “świat” w którym funkcjonuje, z którym na co-dzień się stykam, będąc osobą decyzyjną chciałbym zmienić chociażby scenerie  która mnie otacza, w postaci zdemolowanych miejsc publicznych(dworców, amfiteatrów itp.), chciałbym przechadzać się wśród odrestaurowanych starówek, chciałbym poruszać się po drogach spełniających europejskie standardy, chciałbym przemieszczać się, – wysoko technicznie i cywilizacyjnie  rozwiniętymi publicznymi środkami lokomocji (np. w schludnych i nowoczesnych pociągach po nowoczesnej infrastrukturze). Chciałbym być (jako płacący podatki trafiające do budżetu państwa) – w instytucjach finansowanych przez budżet państwa – traktowany z należytym podejściem i stosownym “standardem obsługi” (np. w urzędach, czy w ośrodkach służby zdrowia, w szkołach publicznych itd.,). Chciałbym aby w Polsce nie występowało zjawisko uprzywilejowanych grup społecznych.

A co by Pan chciał zmienić w polskiej rzeczywistości gospodarczej czy politycznej?

Pozdrawiam

Kontakt: info@adiafora.pl

VN:R_U [1.9.11_1134]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
VN:R_U [1.9.11_1134]
Rating: +1 (from 1 vote)
List otwarty - do Pana Janusza Palikota, (Refleksja nad państwem i stanem sceny politycznej w Polsce, pytania i próby odpowiedzi. Zjawisko ugrupowań typu Samoobrona, Ruch Wsparcia Palikota!), 6.0 out of 10 based on 1 rating
Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • Blip
  • Flaker
ADMIN

About ADMIN

REDAKCJA SERWISU